Аккерманська фортеця

Білгород-Дністровська (інша назва – Аккерманська) фортеця, що в перекладі з турецької означає “білий камінь” – пам’ятка архітектури та містобудування національного значення XIII – XVIII ст. і знаходиться під охоронною держави (документ про взяття під охорону був також прийнятий ще в радянський період, а саме Постанова ради міністрів УРСР № 970 від 1965 р. (охоронний номер № 560 (цитадель (Генуезький замок) – охоронний № 560/1; стіни, башти, ворота – охоронний № 560/2)).

Із липня 2019 року Тіра та Аккерманська фортеця є кандидатом на вступ до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Фортеця – одна з найбільш збережених на території України, а за своїми розмірами – найбільша в Східній Європі. Своїми розмірами вона перевершує всі подібні фортифікаційні споруди країни. Загальна площа фортеці понад 9 га; протяжність стін по периметру становить понад 2,5 км.

Вона стоїть на скелястому березі Дністровського лиману на місці Тіри – давньогрецького поліса V – IV ст. до н.е. Укріплення, що формувалося протягом XIV – XV ст, належить до баштово-стінового типу. Воно складається з чотирьох частин: цитаделі або генуезького замку північного (гарнізонного), південного і портового дворів.

Основу фортечного комплексу становить Цитадель – найбільш укріплена частина, збудована ще генуезцями. Раніше вона складалася з чотирьох великих башт, з’єднаних потужним муром. Башти ці мали власні назви: Придвірна (північно-східна), Комендантська (південно-східна), Темниця (південно-західна) та Скарбниця (північно-західна). Нині башта Скарбниця напівзруйнована, решта ж перебувають практично у відмінному стані. Площа двору цитаделі – 300 квадратних метрів. Тут є багато приміщень та розгалужена мережа підземних ходів. Підземні ходи, на жаль, практично не досліджені. Колись у цитаделі містився комендантський палац.

Фортеця розділена внутрішніми стінами на кілька дворів, які могли бути самостійними фортифікаційними об’єктами. Цитадель розташована на території Гарнізонного двору. Цей двір має площу близько двох гектарів. Раніше він був забудований казармами, стайнями та складами боєприпасів.

Найбільший двір фортеці – Громадянський. Його площа 5 га. Колись він був забудований житловими спорудами. В турецький період тут стояла велика мечеть. Але у ХІХ столітті усі житлові будівлі двору були розібрані. До цього двору веде центральна брама фортеці – Кілійська.

Особливістю Аккерманської фортеці є те, що на цьому ж місті розташовані залишки античного міста Тіри (кінець 6ст. до н.е. – 4ст.н.е.) та середньовічного Білгорода. Тут переплелися культури і традиції багатьох народів, що населяли східну Європу. Це завжди був важливий торгівельний і ремісничий та культурний центр. Досить пригадати, що він стояв на античній торгівельній дорозі, що зв’язувала центри Середземномор’я з варварським світом Українських степів. Не меншу роль він грав і в середні віки, будучи важливим торгівельним пунктом на Великій Шовковій дорозі, дороги з варяг в греки і ін. Сама фортеця, яка була частиною міста, грала важливу роль, як частина оборонного щита Східної Європи, забезпечуючи існування різних державних утворень та безпеку слов’янського населення й інших етносів Подністров’я.

У наші дні на території фортеці функціонує музей-заповідник. Подивитися на пам’ятку архітектури середньовіччя приїжджають туристи зі всього світу. Вона непогано збереглася, а мальовнича природа навколо додає їй шарму. Якщо піднятися на найвищу точку споруди, можна насолодитися приголомшливими пейзажами.

Акерманська фортеця є унікальною пам’яткою оборонної архітектури XIIІ—XV ст., цінним об’єктом наукових досліджень і культурно-туристичного використання.

Адреса та контакти

Одеська область, місто Білгород-Дністровський, вул.Ушакова, 2 В, 67701

З приводу екскурсій звертатися за тел.0969721506, 0484969780

Як дістатися до фортеці

З обласного центру сюди можна дістатися залізницею, автобусом або на маршрутному таксі.

Відстань від Одеси до м.Білгород-Дністровський - 90 км.

Сезонність роботи

Цілий рік

(за матеріалами інтернет-ресурсів)

Перейти до вмісту