Хто може вступити до територіальної оборони, куди звертатися

З 1 січня в Україні набув чинності закон “Про основи національного спротиву”, який визначає засади організації територіальної оборони.

Закон “Про основи національного спротиву” регламентує основні базові засади та створює систему. На виконання цього закону вже розроблені багато підзаконних нормативно-правових актів. Наприклад, винесено постанову Кабміну, яка затверджує положення про добровольчі формування територіальних громад, зокрема передбачає і порядок фінансування таких добровольчих формувань, як за кошти місцевого, так і державного бюджетів.

Є дві категорії осіб, які можуть служити в територіальній обороні: це добровольці та резервісти (контрактники Збройних сил). В особливий період військовослужбовці можуть підписати контракт про військову службу саме в територіальній обороні.

За документом, щоб вступити до лав територіальної оборони, в першу чергу потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки — колишні військові комісаріати — пройти співбесіду та військову лікарську комісію. Оскільки без лікарського висновку контракт підписати неможливо.

Для підписання контракту першочергово надається лікарський висновок, власне заява, довідку про відсутність судимості, копії сторінок паспорта та ідентифікаційного коду, за наявності свідоцтва про укладення шлюбу та народження дітей, та копії документів про освіту й кольорова фотокартка, тобто стандартний комплект необхідних документів. Контракт із резервістами в цих категоріях укладає командир військової частини. І після укладення контракту особа може приступати до виконання своїх обов’язків.

Військовослужбовці, які бажають продовжити контракт, або особа, яка звільнилася від військової служби може укласти новий контракт і вступити до лав територіальної оборони. Також контракт про проходження служби в територіальній обороні може укласти особа, яка є представником добровольчих формувань.

У такому випадку представники добровольчих формувань зобов’язані регулярно виконувати обов’язки резервіста: проходити навчальні збори, тренуватися. За потреби доукомплектування Збройних сил їхніми військово-обліковими спеціальностями, вони можуть бути в особливий період призвані.

Вступити до територіальної оборони та укласти контракт можна й не за місцем реєстрації, але для цього потрібно надати підтвердження щодо фактичного місця проживання, зокрема довідку з місця роботи чи місця навчання.

Що стосується вступу жінок до складу територіальної оборони, то якихось заборон чи дозволів на укладання контракту за статтю, законом не передбачено.

Якщо жінка бажає, то добровільно, за контрактом, вона може виконувати обов’язки. Оскільки за загальним правилом, жінки можуть бути призвані лише в умовах воєнного часу (за відсутності добровільної згоди).

Якщо особа підписала контракт і виконує обов’язки резервіста в територіальній обороні, за період проходження навчальних зборів, і якщо така особа є працевлаштованою, то за нею зберігається місце роботи та середній заробіток. Якщо ж людина на момент проходження навчальних зборів є безробітною, то їй виплачується одноразове грошове забезпечення у розмірі прожиткового мінімуму.

За результатами проходження зборів (якщо людина виконала всю програму та не вчиняла жодних правопорушень) можливою також є виплата одноразової грошової допомоги — як додаткове матеріальне заохочення.

Окрім того, резервістам на час зборів виплачуються також добові.

Якщо ж мова йде про можливість призову резервіста, то за приватною особою, яка набуває усіх соціальних гарантій військовослужбовця, в особливий період зберігається робоче місце і середній заробіток, а також людина отримує грошове забезпечення.

Перейти до вмісту