Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану

Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану» від 03.03.2022 № 2113-ІХ

Набрання чинності – 07.03.2022 Опублікування – Голос України № 47 від 06.03.2022

Законом внесені зміни до частини 4 статті 86 КК України, (згідно яких особи, які визнані винними у вчиненні державної зради та диверсію не можуть бути повністю звільнені законом про амністію від відбування покарання (аналогічно з винними у корупційних злочинах та ДТП у стані сп’яніння), зокрема після слів «визнані винними у вчиненні» доповнено словами «державної зради, диверсії».

Також посилено відповідальність за злочини, передбачені  статтями 111 та 113 Кримінального кодексу України  – за державну зраду та диверсію в умовах воєнного стану покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років або довічне позбавленням волі, з обов’язковою конфіскацією всього майна.

Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство» від 03.03.2022 № 2117-ІХ

Набрання чинності – 07.03.2022 Опублікування – Голос України № 47 від 06.03.2022

Законом посилено відповідні покарання за привласнення чужого майна на полі бою або використання трагічних обставин, бойових дій для власної наживи шляхом пограбування людей, в тому числі вбитих або поранених.

Законом внесено зміни та доповнення до ст. 185 «Крадіжка», ст. 186 «Грабіж», ст. 187 «Розбій», ст. 189 «Вимагання», ст. 191 «Привласнення, розтрата майна або заподіяння ним шляхом зловживання службовим становищем» Кримінального кодексу України, в яких додано особливо кваліфікуючу ознаку – вчинення в умовах воєнного або надзвичайного стану (в усіх відповідних статтях у частинах 4).

Зокрема, крадіжка вчинена в умовах воєнного карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років (ч. 4 ст. 185 КК України).

Звертаємо увагу, що вчинення будь-якого кримінального правопорушення в умовах воєнного стану, коли винний умисно використовує надзвичайну обстановку для реалізації своєї мети, визнається обставиною, що обтяжує покарання (п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України). Через підвищення рівня суспільної небезпечності відповідної поведінки немає сумнівів, що за поточних умов зазначена обставина враховуватиметься при призначенні покарання, істотно посилюючи його.

Перейти до вмісту