Білгород-Дністровське управління ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області
Про усунення недоліків щодо дотримання безпеки організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку
Вимоги щодо організації безпечного харчування в закладах освіти регламентовані:
- «Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів», затвердженим Наказом Міністерства охорони здоров’я України 24 березня 2016 року № 234 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 року за № 563/28693).
- «Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти», затвердженим Наказом Міністерства охорони здоров’я України 25 вересня 2020 року № 2205 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 року за № 563/28693).
- постановою КМУ від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку».
- Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Всіма закладами освіти 7 ОТГ, які розташовані в Білгород-Дністровському району (в межах колишнього Білгород-Дністровського району) в кінці грудня 2021 року на початку січня 2022 року надані на погодження чотирьохтижневі меню на зимовий період 2022 року до Білгород-Дністровського управління ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області (всього 35 закладів дошкільної освіти на 50 загальноосвітніх закладів). Фахівцями управління були проаналізовані надані меню та в зв’язку з невідповідністю вимогам постанови КМУ № 305 (недотримання норм по окремим видам харчових продуктів для кожного прийому іжі, не дотримання норм по калорійності) відхилені від погодження та з відповідними пропозиціями надані на доопрацювання. Після доопрацювання, погоджені меню закладам дошкільної освіти Мологівської ОТГ, Шабівської ОТГ, закладам загальної середньої освіти Кароліно-Бугазьскої ОТГ, Шабівської ОТГ, 2-м закладам міста Білгород-Дністровського.
Для прикладу, норми харчування для трьохразового харчування в закладах дошкільної освіти наведені в додатку до доповіді.
Відповідно до Постанови КМУ № 305, заклади освіти можуть використовувати меню, рекомендоване МОЗ, або розробляти його самостійно та погоджувати його з Держпродспоживслужбою. На даний час меню на зимовий період, яке погоджено МОЗ, відсутнє, тому заклади освіти розробляють його самостійно та надають на погодження.
Перелік харчових продуктів, які заборонено реалізовувати в шкільних буфетах та у торгівельних апаратах, розміщених у закладах освіти, визначено додатком 10 Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти (додається). Білгород-Дністровським управлінням ГУ Держпродспоживслужби асортимент продукції, який реалізується в буфетах, погоджується виключно відповідно до вимог Регламенту. Було обстежено заклади освіти міста Білгород-Дністровського, реалізації заборонених страв в буфетах не виявлено.
Відповідно до п. 11. «Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», відповідальність та контроль за організацію харчування в закладах освіти, матеріально-технічне забезпечення їдальні (харчоблоку), буфету, безпечність та якість сировини, харчових продуктів та готових страв, дотримання вимог санітарного законодавства та законодавства з питань безпечності та якості харчових продуктів, виконання норм харчування, відповідність меню та асортименту буфету несе засновник (засновники), керівник відповідного закладу, а також постачальник (постачальники) харчових продуктів та/або послуг з харчування. Білгород-Дністровським управління Держпродспоживслужби надані листи керівникам відділів освіти щодо посилення контролю за дотриманням асортименту реалізуємої в буфетах продукції, організацію безпечного харчування в закладах освіти.
Також, на лютий місяць запланована нарада з керівниками дитячих закладів оздоровлення та відпочинку щодо підготовки до літнього сезону 2022 року, на якій, в тому числі, будуть обговорені питання організації безпечного харчування дітей.
Начальник Білгород-Дністровського
управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Одеській області Петро СЬОМІК
НОРМИ
споживання основних груп харчових продуктів на сніданок, обід або вечерю у закладах дошкільної освіти у разі п’ятиденного перебування
Додаток 10 до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти (пункт 10 розділу VI) |
ПЕРЕЛІК
харчових продуктів, які заборонено реалізовувати у шкільних буфетах та у торгівельних апаратах, розміщених у закладах освіти:
1. Кондитерські вироби, солодкі зернові продукти із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту;
2. вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати;
3. м’ясні продукти промислового та кулінарного виробництва;
4. рибні продукти промислового та кулінарного виробництва;
5. продукти (в т. ч. снеки) із вмістом натрію понад 0,12 г або еквівалентної кількість солі на 100 г готового продукту та/або із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту (крім продуктів (в т. ч. снеків) які містять цукри, що містяться природно (вміст таких цукрів не обмежується) і не містять доданих цукрів та/або підсолоджувачів) та/або синтетичних барвників та ароматизаторів (крім ваніліну, етилваніліну та ванільного екстракту), підсолоджувачів, підсилювачів смаку та аромату, консервантів;
6. продукти із вмістом частково гідрогенізованих рослинних жирів (транс жирів);
7. непастеризоване молоко та молочні продукти, що виготовлені із непастеризованого молока;
8. непастеризовані соки, соки до яких додано цукри і підсолоджувачі;
9. рибні, м’ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків промислового виробництва без додавання цукрів та підсолоджувачів;
9. газовані напої, зокрема, солодкі газовані напої та енергетичні напої;