Незнайомець поруч занадто голосно говорить по телефону.
Міцний аромат еспресо з сусідньої кав’ярні дратує.
Біля торгового центру від хаотичного фону, у якому зливаються музика, оголошення через гучномовець та сигнали машин, паморочиться у голові.
А штовханина у натовпі буквально забирає повітря та стискає простір навколо.
Знайомі відчуття? Їх викликають панічні атаки, стрес, тривожність, перенавантаження інформацією – це може статися будь з ким. А особливо з людьми, які стали свідками вибухів або тривалий час жили у зоні бойових дій. Тобто, з урахуванням воєнного часу зараз – буквально з кожним.
А чи виникало бажання зачинити двері та залишитися наодинці з собою хоч ненадовго? На кілька хвилин створити цілковиту тишу? Вгамувати емоції та дати розуму спокій? Це спрацьовує природній захист: організм вимагає термінового відновлення. Ось чому саме зараз важливо подбати, щоб у місцях великого скупчення людей (масових заходів, ярмарків) були кімнати сенсорного розвантаження – спеціальні простори для відпочинку.
Такі локації повинні бути максимально адаптивними: за кольором, яскравістю освітлення, з можливістю зміни температури повітря. Для безпеки варто передбачити відеоспостереження та відсутність гострих кутів і предметів, якими можна травмуватися. А ще подбати про звукоізоляцію: загальний рівень шуму в кімнаті не має перевищувати 60 дБ.
Детальні рекомендації щодо облаштування сенсорних кімнат містить Альбом безбар’єрних рішень https://bbu.org.ua/pershii-rozdil-albomu-bezbar-iernih…/ – посібник для архітекторів, проєктувальників та усіх, хто хоче і може перетворювати простір навколо на безбар’єрний. Зокрема, такі
Облаштування загальної локації
Підлогу та стіни можна оздобити м’якими матами. Як меблі доречно використати безкаркасні крісла, мішки, подушки різних розмірів. Зверніть увагу на матеріли: вони повинні легко дезінфікуватися. Також кімната має добре вентилюватися, а різких запахів взагалі варто уникати.
Створення індивідуальних просторів
Навіть у кімнаті для усамітнення мають бути… зони усамітнення. Індивідуальний простір для дорослого або дитини можна створити за допомогою крісел з високими бильцями та спинкою або ж розмістити ширми та мобільні перегородки.
Гнучка система освітлення
Сховати світло з вікон допоможуть штори або ролети, а яскравість штучного освітлення має регулюватися. Краще використовувати лампи теплої колірної гами, обов’язково немерехтливі. Підійдуть світильники з розсіювачами – вони запобігають відблискам, які можуть викликати дискомфорт.
Кольорові рішення оздоблення
Люди віддають перевагу тим кольорам, які їх заспокоюють. Тому в ідеалі адаптивний простір повинен змінюватися за допомогою освітлення чи проєкцій. Але якщо такої можливості немає, краще обрати універсальну гаму – зелених, синіх, сірих, пісочних відтінків тощо, з однотонним оздобленням.
Додаткові сенсорні стимулятори
Дощечки з візерунками, бізіборди, текстурні м’ячики чи аудіоплеєр з навушниками – усі ці додаткові тактильні, візуальні та слухові елементи стануть у пригоді. Сенсорні стимулятори можуть мати заспокійливий ефект для окремих людей з аутизмом чи нейрорізноманітністю.
Альбом безбар’єрних рішень створено в межах ініціативи першої леді Олена Зеленська «Без бар’єрів».
Проєкт реалізовано Безбар’єрність спільно з Мінрегіон у рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», який виконує німецька урядова компанія GIZ Ukraine за фінансування Урядів Німеччини (Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kyjiw) та Швейцарії (Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні). Розробник Альбому – урбан-бюро Big City Lab.