ЖИТЛОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО В УМОВАХ ВІДНОВЛЕННЯ ПОТРЕБУЄ ЗМІН
В оновленому житловому законодавстві України мають бути враховані потреби у забезпеченні доступним житлом ветеранів війни та членів їх сімей. Адже після перемоги у російсько-українській війні кількість осіб даної категорії з урахуванням членів родин загиблих Захисників і Захисниць перевищуватиме мільйон.
Про це наголосив перший заступник міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун під час публічної дискусії “Нові підходи до житлової політики”, що відбулася за ініціативи Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктури).
Захід присвячено пошуку ефективного механізму забезпечення українських громадян доступним житлом, фінансуванню житлових програм, а також створенню нової системи житлового законодавства. Участь у дискусії взяли представники парламенту, офісу президента, міністерств і відомств, міжнародних організацій, органів регіональної і місцевої влади, громадських організацій.
Олександр Порхун зазначив, що за офіційними даними станом на квітень цього року на квартирному обліку в Україні перебувають понад 35 000 ветеранів війни. Зокрема, 29 017 осіб з числа ветеранів війни, які з 2014 року стали на захист держави в період проведення антитерористичної операції, операції об`єднаних сил та заходів оборони, з них 1997 – особи з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок війни, 1015 – особи з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, 488 – сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць.
В той же час з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну на захист рідної землі до лав сил безпеки і оборони залучено понад 1 млн осіб. І після перемоги вони отримають статус ветерана війни, зокрема, учасника бойових дій, з відповідними соціальними гарантіями, в тому числі й у забезпеченні житлом. Враховуючи наслідки війни і потреби у відбудові країни, фінансові ресурси державного і місцевих бюджетів будуть обмежені для забезпечення гарантій, які визначені чинним законом “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
“Тому система соціального захисту у сфері забезпечення житлом ветеранів війни та членів їх сімей потребує змін та нових підходів. Держава має створити умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати собі житло, придбати його у власність або взяти в оренду”, – наголосив Олександр Порхун.
За його словами, наразі на державному рівні необхідно передбачити короткострокові та довгострокові рішення щодо забезпечення житлом українських Захисників та їхніх родин.
Серед короткострокових такими можуть бути доступна соціальна оренда житла держаної чи комунальної форми власності, створення фондів соціального орендного житла (без права на приватизацію), соціальна підтримка ветеранів війни шляхом компенсації витрат за тимчасове розміщення (6 місяців і більше).
На довгостроковий період потенційними рішеннями можуть стати державні гарантії для осіб з інвалідністю шляхом виплати грошової компенсації за житло, доступна іпотека з компенсацією відсоткової ставки або першочергового внеску.
“Мінветеранів наразі працює над розробкою нового закону про основні засади державної ветеранської політики та впровадженням нових програм соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей. Зокрема, це компенсація відсоткової ставки за доступною іпотекою та компенсація витрат за тимчасову оренду житла державної чи комунальної власності. Впевнений, що сьогоднішній старт обговорення оновленої житлової політики України буде реалізований в практичні робочі групи, які напрацюють сучасні підходи і надійні, а головне, дієві механізми у забезпеченні доступним житлом українських громадян, Захисників і Захисниць”, – наголосив Олександр Порхун.