ЄВРОКОМІСІЯ РОЗРОБИЛА ПЛАН ДІЙ ДЛЯ СПРИЯННЯ ЕКСПОРТУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ УКРАЇНИ

12 травня Європейська комісія представила план дій щодо створення маршрутів солідарності для забезпечення експорту сільськогосподарської продукції України, а також імпорту до України продукції першої необхідності. План дозволить в умовах російської збройної агресії забезпечити альтернативні логістичні маршрути з використанням усіх видів транспорту, що з’єднують ЄС з Україною. 

«Військова агресія росії має значний вплив на економіку України. Експорт, зокрема, був різко обмежений через блокаду українських чорноморських портів російським флотом, оскільки до війни на ці порти припадало 90% експорту зернових та олійних культур.

Неспровоковане та невиправдане вторгнення росії вже має серйозний вплив на світові продовольчі ринки та ще більше підірве глобальну продовольчу безпеку. Без швидких дій ця ситуація впливатиме на глобальні поставки зерна і наступного року. За звичайних умов 75% виробництва зерна України експортувалося, що генерувало близько 20% національного річного експортного доходу. Близько третини експорту припадає на Європу, Китай та Африку відповідно», – йдеться в опублікованій записці Єврокомісії. 

Для подолання цих викликів Європейська Комісія пропонує ряд кроків, зокрема: 

  • Комісія закликає гравців ринку ЄС терміново надати необхідне обладнання, рухомий склад, транспортні засоби, баржі та судна. Відповідні галузеві асоціації повинні терміново мобілізувати своїх членів у зв’язку з цим.
  • Комісія закликає пріоритизувати українські сільськогосподарські експортні перевезення до вантажних коридорів з найбільш доступною пропускною здатністю.
  • Комісія буде працювати з державами-членами та бізнесом, щоб  визначити ключові центри перевалки/колії на кордонах між Україною та ЄС та за її межами, щоб оптимізувати обсяги, які можуть бути перевантажені з одного вида транспорту на інший.
  • Комісія має на меті пришвидшити укладання договору щодо автомобільного транспорту з Україною, щойно буде надано мандат Ради.
  • Комісія пропонує державам-членам застосовувати максимальну гнучкість або відмовитися від несуттєвих вимог, які випливають з національного законодавства, на тимчасовій основі та полегшити адміністративні процедури для мінімізації адміністративного тягаря.
  • В рамках поточного перегляду TEN-T Комісія оцінить розширення коридорів TEN-T в Україні для покращення сполученості з ЄС шляхом розвитку стандартних залізничних  ліній ЄС як в Україну, так і в Молдову.

Для реалізації цих дій Комісія працюватиме з державами-членами, українською владою, європейськими та українськими транспортними операторами, керівництвом інфраструктурних об’єктів, власниками рухомого складу, суден та транспортних засобів, міжнародними фінансовими установами та іншими відповідними зацікавленими сторонами по всьому регіону.

«У короткостроковій перспективі важливо, щоб Україна залишалася повністю інтегрованою в глобальні ланцюжки поставок і сільськогосподарські ринки. Поставки більшої кількості сільськогосподарської продукції на світові ринки відіграють ключову роль у вирішенні зростаючої глобальної продовольчої кризи, що стала результатом вторгнення росії в Україну та його руйнівних наслідків. Щоб максимально покрити обсяги, які раніше транспортували через морські порти України, слід мобілізувати всі види транспорту на максимальну потужність», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

Перейти до вмісту