Рекомендації щодо забезпечення пожежної та техногенної безпеки у житлових будинках на період відключення від енергопостачання
Загальні вимоги щодо забезпечення пожежної безпеки у житлових будинках: У разі використання для освітлення житлових приміщень висячих гасових ламп або ліхтарів вони повинні надійно підвішуватися до стелі і мати металеві запобіжні ковпаки над склом. Відстань від ковпака над лампою або кришки ліхтаря до конструкцій стелі, виконаних з горючих матеріалів, має бути не менше 0,7 м, а від скла лампи (ліхтаря) до стін, виконаних з горючих матеріалів, не менше 0,2 м.
Настінні гасові лампи (ліхтарі) повинні мати металеві відбивачі світла та надійне кріплення. Настільні гасові лампи (ліхтарі) повинні мати стійкі основи. Лампи (ліхтарі) повинні заправлятися лише освітлювальним гасом. Заправка їх бензином не допускається. Гасові лампи (ліхтарі) не можна встановлювати біля горючих матеріалів та предметів.
Дотримуватися в багатоповерхових будівлях установленого протипожежного режиму (не захаращувати евакуаційні виходи, сходові клітини, холи, коридори загального користування та підходи до засобів пожежогасіння).
Під час експлуатації електроприладів, заборонити:1. Залишати включеними без догляду електроприлади або нагрівальні прилади.
2. Залишати увімкненим електрообладнання до електромережі, щоб уникнути виходу його з ладу або перенавантаження, що може призвести до виникнення пожежі при появі світла.
Під час експлуатації бензинового та газобалонного обладнання, а саме:1. При експлуатації газових або бензинових туристичних нагрівальних приладів, необхідно:1.1 купувати лише сертифіковану продукцію лише в ліцензованих точках продажу;
1.2 неухильно дотримуватись інструкції виробника;
1.3 перед експлуатацією, перевіряти цілісність газового обладнання, за допомогою мильного розчину;
1.4 не залишати без догляду бензинове, газобалонне обладнання при його експлуатації.2. Не проводити ремонти газових або бензинових приладів у квартирах.
Під час експлуатації та розміщення генераторів необхідно виконувати загальні вимоги, а саме:1. Не допускається експлуатація дизельних (бензинових) генераторів в житлових приміщеннях (під час роботи генератор виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя). Генератор необхідно використовувати тільки на відкритому повітрі.
2. Генератор, який буде встановлено для використання, повинен бути заземлений відповідно до вимог виробника.
3. При розміщенні генераторів у спеціально відведених приміщеннях, останні повинні бути забезпечені належною вентиляцією та відокремлені від суміжних приміщень глухими протипожежними стінами.
4. При встановленні в приміщені генератора відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) повинна бути не менше 6 метрів. Під час роботи генератора зовнішнє обладнання нагрівається до високих температур у зв’язку з чим горючі матеріали, що поблизу розташовані, можуть спалахнути.
5. Приміщення або установку необхідно забезпечити первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.01.2018 року № 25.
6. Підключення обладнання до електромережі повинен здійснювати кваліфікований спеціаліст.
7. Заправлення електрогенератору здійснювати виключно при вимкненому та охолодженому двигуні.
8. Робити перерви в роботі генераторів, передбачених паспортом виробника. Рекомендовано відключити через 4-5 годин безперервної роботи, понад 30 хвилин.
9. Забороняється об’єднувати генератори у ланцюг.
Користуючись пічним опаленням пам’ятай:
- На стінах печей й димаря не повинно бути тріщин. Наскрізні тріщини небезпечні тим, що через них чадний газ потрапляє до приміщення.
- Піч не повинна перегріватися. Окрім можливого займання предметів поруч із піччю, через перегрів з’являються тріщини.
- Усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, мають бути оштукатурені та побілені.