«Обмінники» та пошту зобов’язали видавати фіскальні чеки та інформувати про курс валют лише в касі

Національний банк України встановив нові правила для обмінних пунктів небанківських фінансових установ та поштових операторів з метою мінімізації спекуляцій на валютному ринку в умовах війни.

На жаль, деякі фінансові установи, які займаються валюто-обмінними операціями, розпочали штучно підвищувати курс на готівкову валюту, що свідчить про виключно спекулятивні підходи та підтримку «банкоматного туризму». НБУ вважає, що розхитування ситуації з готівковим курсом під час війни задля отримання додаткових прибутків коштом населення  неприпустимо.

Робота обмінних пунктів банків залишається без змін.

Які відбулися зміни в «обмінниках» та пошті?

1.      Курс обміну буде вказаний у єдиному стандартизованому вигляді на касі обмінного пункту чи поштового оператора. Розміщення курсів валют поза межами кас у будь-якій формі забороняється.

Це поширена практика, яка допоможе зменшити негативний вплив на курс унаслідок зловживань під час обміну готівки та буде сприяти створенню справді конкурентного середовища

2.      Встановлена вимога використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) під час обміну та видавати клієнтам фіскальні чеки. Інформація про РРО буде передаватися до Національного банку.

Такий крок дасть змогу підсилити податкову дисципліну. Відомо, що відповідні фінансові компанії ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток.

3.      Процес купівлі-продажу валют у період дії воєнного стану буде здійснюватися із обов’язковим відеоспостереженням. Також посилено вимоги до приміщень, у яких здійснюється обмін валют – будуть переглянуті технічні вимоги до кас.

Загалом нові зміни покликані посилити рівень безпеки під час готівкових валюто-обмінних операцій, знизити ризики як матеріальних збитків, так і для здоров’я та життя касирів валюто-обмінних пунктів та їхніх клієнтів, забезпечити якісніше обслуговування клієнтів, а також сприяти зменшенню спекуляції на темі курсів валют під час війни.

Ці зміни не стосуються банків, оскільки  на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі готівковою валютою. Проте у разі виявлення таких зловживань аналогічне регулювання буде запроваджено і для банків.

Посилання на офіційний прес реліз https://bank.gov.ua/ua/news/all/rozrobleno-poryadok-vidkrittya-ta-zakrittya-platijnih-rahunkiv-koristuvachiv

#НБУ_фінансова_оборона

Перейти до вмісту