Менеджерка з комунікацій Кримськотатарського Ресурсного Центру Тетяна Савчук в інтервʼю «Крим.Реалії» розповіла, що за даними КРЦ за 2017-2024 роки зафіксовано щонайменше 10 018 порушень прав людини в окупованому Криму, з яких 6 730 – щодо кримськотатарського народу.
Тетяна наголосила, що за кожною цифрою стоїть конкретна людина, яка платить таку ціну за свою громадянську позицію.
«Це (кількість порушень стосовно кримськотатарського народу) пов’язано з тим, що кримськотатарський народ – найбільш незручний народ для російської федерації в окупованому Криму. Адже ще 2014 року він чітко заявив про свою позицію, що Крим – це Україна. Зараз більшість кримських татар ведуть соціально активне життя. Вони відвідують суди, вони підтримують своїх співвітчизників. Вони висвітлюють порушення прав людини у своїх соцмережах. На жаль, за це вони платять таку ціну», – розповіла Савчук.
У Криму російські силовики затримують, заарештовують і відправляють людей за ґрати за звинуваченнями КК росії в екстремізмі, тероризмі, державній зраді та дискредитації армії. Останній пункт з’явився 2022 року цілеспрямовано для переслідування за антивоєнну позицію, зазначила Тетяна Савчук.
«Російські силовики вдосконалили схему з притягнення кримчан до відповідальності саме за «дискредитацію». Вони створюють спеціальні пабліки, Telegram-канали і шукають різні відео, порушення цієї статті, і «блогери-активісти» висвітлюють це», – пояснила менеджерка з комунікації КРЦ.
Одна з тенденцій цього року, на яку звернула увагу менеджерка з комунікацій КРЦ, – це вимоги російських силовиків не розголошувати їхні дії. Тобто публічно не заявляти ні про обшуки, ні про допити, ні про затримання. Нібито тоді буде менше проблем.