ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

Якісне протруєння насіння – запорука гарного врожаю!

         Гарний врожай завжди починається з якісного та здорового насіння, якому забезпечили гарні умови для проростання та захист від хвороб на ранніх етапах росту і розвитку. Це прописна істина про, яку знає кожен агроном, проте ще й досі дехто недооцінює важливість правильного фунгіцидного протруювання насіння.   Незабаром посів озимих зернових та озимого ріпаку. При вирощуванні сільськогосподарських  культур дуже важливо закласти міцний, здоровий фундамент майбутнього врожаю, дати можливість потужного старту культурі. Аби застрахувати себе від небажаних результатів, насіння обов’язково необхідно протруїти.  Протруювання насіння — важливий лікувально-профілактичний захід у системі захисту рослин зернових культур. Зазвичай, патогени, які вражають зерно, можуть знаходитися в його середині та на поверхні. Значним джерелом інфекції, безумовно, є ґрунт.   Але порушення науково обґрунтованого чергування культур у сівозмінах, висока вартість паливно-мастильних матеріалів, спрощення системи основного обробітку ґрунту та обмеження операцій з догляду за посівами) за сучасних умов господарювання значно погіршився фітосанітарний стан агроценозів та збільшились втрати врожаїв. Серед низки чинників, що обмежують продуктивність сучасних сортів, надзвичайно велика частка належить шкідливим організмам.  Щоб уберегти проростаюче насіння й молоду рослину від  патогенів та шкідливих оргнізмів, необхідно проводити протруювання насіння (якісно). Діючі речовини в протруйниках повинні запобігти враженню насіння ззовні. А якщо інфекція знаходилась на поверхні насіння або в його середині, то знешкодити її там. Підбираючи протруйник, необхідно врахувати види і наявність інфекції в насіннєвому матеріалі, агрокліматичні умови, травмованість і чистоту насіння, звернути увагу на фітосанітарний стан полів, біологічні особливості шкідників і патогенів.     І якщо раніше протруйники використовували тільки з метою знищення грибкових інфекцій, то зараз з’являються нові препарати для обробки насіння, мета яких — знищення ґрунтових шкідників та шкідників сходів.

       Перш за все, при виборі препаратів для протруєння, слід визначитися, яку проблему вам потрібно подолати. Більшість сучасних триазолових протруйників досить ефективно контролюють сажкові хвороби. А що стосується інших, тут картина досить різноманітна. Але давайте спробуємо розібратися: як зробити правильний  вибір. Якщо діюча речовина має високу системну дію, то вона дуже швидко проникає всередину насіння, потім у проросток та досить швидко розкладається. Цього достатньо щоб знищити збудників хвороб всередині рослини (летюча сажка) та на поверхні насіння (тверда сажка), але зовсім не досить для контролю збудників хвороб, які  будуть атакувати молоду рослину з ґрунту, або коли ураження проходить після проростання зерна. До таких хвороб можуть бути віднесені різноманітні кореневі гнилі (офібіліозна, фузаріозна, гельмінтоспоріозна та інші). Для ефективного контролю цих збудників необхідно, щоб діюча речовина не була рухливою. Вона повинна знаходитися на насінні протягом тривалого часу, захищаючи від зовнішньої інфекції. Тому однокомпонентні протруйники не зможуть забезпечити повноцінний захист. З одного боку, потрібна високорухлива речовина, яка зможе знищити інфекцію всередині насіння до її потрапляння у стебло, але за рахунок системності вона не забезпечує повноцінного контролю зовнішньої інфекції. Водночас, контактна або малорухлива діюча речовина буде стримувати зовнішню інфекцію, але слабо або зовсім не знищуватиме збудників хвороб усередині зерна. Що стосується внутрішньої інфекції (а це збудник летючої сажки), то з цією проблемою успішно справляється більшість системних триазолів. Складніше підібрати інші компоненти, бо вони хоч і впливають на більшість збудників зовнішньої інфекції, ступінь впливу їх досить різний.     Якщо є потреба знищити, крім збудників хвороб, ще й шкідників сходів, слід вибирати комплексні препарати, або додавати до фунгіцидного протруйника ще й інсектицидний.

     Сучасні протруйники більш-менш безпечні для культур, що захищаються. Але слід пам’ятати, що будь-які високосистемнітриазолові протруйники можуть викликати незначне уповільнення проростання. Це дуже важливо при висіві у пізні строки або при посусі. Тому не слід завищувати норму їх використання. Особливо небезпечне підвищення норм витрати препаратів для травмованого насіння.

Особливості та рекомендації щодо протруювання. Насіння має бути якісним, тобто добре відкаліброваним, очищеним від пилу (який може поглинати протруйник). Протруювання можна проводити, як безпосередньо перед сівбою, так і завчасно за декілька тижнів чи місяців. Витрата робочого розчину має становити 10 л/т. Бажано проводити обробку насіння у бакових сумішах з інсектицидними протруйниками з додаванням стимуляторів росту для обробки насіння.         

        Забороняється використовувати для протруювання насіння пестициди, які не входять до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Усі роботи з протруювання насіння слід проводити з дотримання вимог техніки безпеки під час роботи з пестицидами і агрохімікатами.

Перейти до вмісту