ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ГЛУХИХ
Мало хто замислюється над тим, що для багатьох людей недоступно почути шум дощу, музику, голос рідної людини…За статистикою, на порушення слуху страждає кожна 9-та людина на планеті. Його втрачають внаслідок травм, хвороб або вроджених вад.
Глухі та слабочуючі, особливо, якщо мова йде про дітей, гостро потребують підтримки та участі оточуючих, а присвячене їм свято значною мірою сприяє цьому.
Міжнародний день глухих виник для попередження дискримінації людей, які не чують, а також для привернення уваги суспільства до потреб людей, позбавлених нормального слуху. З повагою і особливою вдячністю прийнято згадувати у цей день видатного француза, абата де Лепе (Charles-Michel de L’Epee), який розробив мову Жестуно, яка значно полегшила спілкування в соціумі цих людей. У 1760-му році він створив першу школу у Франції – Паризький інститут глухих. Згодом у світі створювались національні організації глухих, які у вересні 1951 року в Римі заснували Всесвітню федерацію глухих WFD (World Federation of Deaf), яка у 1958 році оголосила останню неділю вересня Міжнародним днем глухих.
Вважається, що глухі замкнуті та уникають спілкування. Але мало хто знає, що багато яскравих і талановитих особистостей були глухими. Зокрема, Віктор Гюго – автор «Собору Паризької Богоматері», Людвиг Ван Бетховен – великий композитор, Антоніо Станьолі – італійський художник, Клод-Андре Десен – французький скульптор, Жан-Жак Руссо – французький філософ і письменник. П’єр де Ронсар – поет епохи Відродження, якого називали «принцом французьких поетів», – був прекрасним фехтувальником і танцівником. В історію ввійшла його чудова фраза «З поганим слухом у палаці робити нічого».
Відомо, що відсутність одного з органів чуття змінює весь процес сприйняття світу, дозволяючи звертати увагу на дрібниці, приховані від більшості. Але ніхто з людей, які не мають слуху, не вважають себе німими – у глухих є мова жестів, така ж повноцінна, як і мова вербального спілкування. Перший такий словник був надрукований у 1965 році і містив 300 жестів, а 3-тє видання 1975 року включало вже 1500 жестів. У 1982 році в США вийшла книга Саймона Кармела «Міжнародна ручна абетка глухих», в якій змальовано 43 дактильних алфавіта, які використовують у 59 країнах світу.
На території України осіб з вадами слуху об’єднує Українське товариство глухих, яке є громадською організацією із всеукраїнським статусом.
За сприяння центральних та місцевих органів виконавчої влади особи з інвалідністю у зв’язку з вадами слуху отримують технічні та інші засоби реабілітації, вироби медичного призначення. Для дітей, які потребують корекції слуху, в Україні функціонує мережа загальноосвітніх навчальних закладів.
Управління соціального захисту населення райдержадміністрації