ЗАХИСТ ПРАВ ЛІТНІХ ЛЮДЕЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Сьогодні світ відзначає день захисту прав літніх людей. З початком широкомасштабної війни Міністерство соціальної політики України сконцентрувалося на трьох основних напрямах у захисті прав старших поколінь українців.

Головним було – зберегти їхні життя, допомогти з евакуацією.

Друге – гарантувати виплати пенсій та соціальних допомог і зробити все, щоб доставити їх людині, де б вона не була або куди б вона не переміщувалась.

І третє – надати літнім людям в поточних умовах критично важливі соціальні послуги протягом доби від моменту звернення людини.

У цих напрямах за 111 днів широкомасштабної війни росії проти України маємо наступні кроки:

• Для більше ніж 2,6 мільйона літніх людей на тимчасово окупованих територіях або територіях, де йдуть активні бойові дії, забезпечено виплату пенсій, субсидій та соціальних допомог. Мінсоцполітики централізовано нарахувало та профінансувало допомоги навіть людям з тих міст і сіл, де не працюють органи соціального захисту.

• Більше 500 тисяч людей старших за 60 років перемістились за кордон і продовжують отримувати належні їм виплати.

• Більше 3,5 тисяч літніх людей евакуювали із закладів догляду, які були розміщені на територіях активних бойових дій.

• Більше ніж 4 тисячі літніх людей протягом доби після звернення були влаштовані до закладів стаціонарного догляду, а відтак отримали дах над головою, їжу, ліки, догляд, навіть якщо вони не мали при собі документів.

• Більше 9,5 тисяч літніх людей отримали протягом доби після звернення послуги з догляду вдома.

Але як в часи війни, так і в мирний час, літні люди, перш за все, потребують рівного ставлення, недискримінації. І тут навіть під час війни ми виправляли несправедливості, які накопичились протягом минулих років. В першу чергу, в питанні пенсій.

«Не дивлячись на широкомасштабну війну, ми провели індексацію пенсій в березні. В результаті середній розмір пенсії збільшився до 4 370 гривень.

У тому числі ми виправили несправедливість та забезпечили індексацію пенсій для пенсіонерів ˗ військовослужбовців і перерахунок пенсій пенсіонерам-«чорнобильцям» з інвалідністю.

І ми вдячні народним депутатам, які ухвалили напрацьовані Мінсоцполітики зміни до законодавства, і вже починаючи з 2023 року за загальним порядком будуть проіндексовані всі пенсії. Не буде жодної дискримінації в цьому питанні», – прокоментувала Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України.Пенсійний фонд у даний час завершує перерахунок пенсій, який відбудеться автоматично з 1 липня у зв’язку із підвищенням прожиткового мінімуму.

Для переважної більшості пенсіонерів основне підвищення відбулось під час індексації в березні, а зараз підвищення в основному стосуватиметься:

🔸 мінімальних пенсій для інвалідів війни – розмір підвищення складе до 600 грн;

🔸 надбавок за понаднормовий стаж,

🔸 підвищень учасникам війни та ветеранам праці;

🔸 підвищень до 810 грн державної допомоги на догляд одиноким пенсіонерам старшим 80 років.

Перейти до вмісту