Протягом останніх двох років фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)
За різними оцінками, ПТСР може розвиватися у 12–20 % людей, які пережили травматичну подію або були її свідками.
Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я України.
За даними НСЗУ Національна служба здоров’я України, показники у розрізі цифр за останні роки виглядають так:
☛ 2021 рік — 3 167 пацієнтів,
☛ 2022 рік — 7 051 пацієнт,
☛ 2023 рік — 12 494 пацієнти,
☛ 2024 рік — 3 292 пацієнти (станом на 06.03.2024).
На ПТСР страждають незалежно від статі і віку. Симптоми розладу можуть виникати в короткий або тривалий період після травматичної події ― як правило, протягом перших трьох місяців.
«Для сформованого ПТСР характерне постійне переживання травми, тригери-нагадування, флешбеки, інтрузії ― спогади з минулого, які втручаються в теперішнє і заважають жити. Це постійне повернення до травми, людину відкидає в ті події, ― пояснює Kseniia Vosnitsyna. ― Є і повернення до минулого, і говорити про нього важко. Уникнення (згадувань про травмівну подію ― Ред.) ― це найбільш характерний та небезпечний симптом».
При цьому варто розуміти, що ПТСР є здебільшого виліковним і успішно минає у більшості пацієнтів/ок.
У разі появи перших симптомів необхідно якомога швидше звернутися по допомогу. Наприклад, до свого сімейного лікаря або до сімейного лікаря в тому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
Послуга є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.
Інтеграція послуги з ментального здоров’я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров’я у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»— ініціативи першої леді Олена Зеленська.