Спори про поділ майна, набутого подружжям у шлюбі, на практиці трапляються нерідко. Однак, більшість питань про те, як захистити права подружжя, виникає саме тоді, коли шлюб не зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Як бути та який ефективний спосіб захисту права обрати?
Велика Палата Верховного Суду у справі про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, визнання майна спільною сумісною власністю та його поділ (постанова від 23 січня 2024 року у справі № 523/14489/15-ц) пояснила, які ж позовні вимоги доцільніше заявити у позовній заяві.
Зокрема, особа, яка вважає себе власником майна (або його частини), може здійснити захист свого цивільного права, обґрунтувавши в позові підставу позовних вимог про поділ майна тим, що воно набуте за час спільного проживання жінки та чоловіка однією сім’єю. Позовні вимоги про поділ майна, що належить сторонам на праві спільної сумісної власності, є ефективним способом захисту прав, здатним справедливо та без занадто обтяжливих для сторін судових процедур вирішити цивільну справу.
Натомість, заявлення в таких справах окремої вимоги про встановлення факту спільного проживання жінки та чоловіка однією сім’єю без реєстрації шлюбу не здатне забезпечити захист прав власника. Встановлення юридичного факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу у спорі про поділ майна є підставою позову, а не самостійним способом захисту прав подружжя.
Велика Палата Верховного Суду також зазначає, що вимога про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу може бути вирішена в порядку окремого судового непозовного цивільного судочинства, що передбачено розділом IV ЦПК України, у випадку, якщо між сторонами не існує спору. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз’яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.