16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА

Жінки й дівчата посідають перше місце серед постраждалих від домашнього та гендерно обумовленого насильства. За статистикою, кожна четверта жінка у світі потерпає від фізичного і сексуального насильства у сім’ї, домагань чи дискримінації на роботі, зґвалтувань чи наруги.

“Кожні 11 хвилин жінку чи дівчину вбиває інтимний партнер або член родини — і ми знаємо, що інші стреси, від пандемії COVID-19 до економічних потрясінь, неминуче призводять до ще більшого фізичного та словесного насильства. Жінки та дівчата також стикаються з нестримним насильством в Інтернеті, від мови ворожнечі до сексуальних домагань, зловживань зображеннями, переслідувань”, — наголошує Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

На превеликий жаль, в Україні з початком повномасштабного вторгнення значно зросла кількість випадків сексуального насильства. Перша леді Олена Зеленська, під час виступу на Міністерській конференції з питань запобігання сексуальному насильству, повідомила, що Генеральна прокуратура України задокументувала понад сотню випадків сексуального насильства, причому наймолодшій жертві лише 4 роки, а найстаршій — 85. Всі ми розуміємо, що реальна кількість жертв сексуального насильства, на жаль, значно більша.

“Сексуальне насильство з боку росіян в Україні – не випадковість чи тимчасове відхилення. Це різновид їхньої зброї, якою вони воюють з Україною та нашими людьми. І нам потрібна допомога в донесенні цієї інформації до світу”, — зазначила перша леді.

Визначення поняття насильства

ВООЗ визначає насильство як навмисне застосування фізичної сили або влади, здійснене або виражене у вигляді загрози, спрямоване проти себе, проти іншої особи, групи осіб або спільноти, результатом якого є (або є висока вірогідність цього) тілесні ушкодження, смерть, психологічна травма, відхилення в розвитку або різного роду збитки.

У свою чергу, гендерно обумовлене насильство — це одна з найбільш розповсюджених форм структурного та культурного насильства. Воно присутнє у кожному суспільстві, а його наслідки впливають на все людство. За визначенням Фонду народонаселення ООН (UNFPA), гендерне насильство не тільки відображає, але й збільшує нерівність між чоловіками і жінками, порушує здоров’я, честь, безпеку і самостійність його жертв. Воно охоплює велику кількість порушень прав людини, в тому числі, розпусні дії стосовно дітей, зґвалтування, домашнє насильство, сексуальні образи та переслідування, торгівлю жінками та дівчатами, деякі небезпечні традиції. Будь-яке з цих знущань може залишити глибокі психологічні травми та нашкодити загальному здоров’ю жінки або дівчинки, її репродуктивному та сексуальному здоров’ю, а іноді навіть призвести до летальних випадків.

Фізичне насильство

Це умисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до травмування, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди честі та гідності, в окремих випадках, до смерті постраждалої.

Ви зіткнулися із фізичним насильством, якщо вас:

б’ють чи штовхають;

не випускають з власного дому або не пускають до нього;

погрожують позбавити життя чи навмисно створюють ситуації, які можуть становити загрозу здоров’ю та безпеці;

змушують до вживання алкоголю чи наркотиків;

позбавляють їжі, перешкоджають відпочинку чи сну;

проти волі вас переміщують в межах однієї держави або за кордон із застосуванням сили, погроз чи обману.

Психологічне насильство

Психологічне насильство пов’язане з дією однієї особи або групи осіб на психіку іншої особи шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров’ю.

Ви зіткнулися із психологічним насильством, якщо вас:

систематично принижують і вами маніпулюють;

ображають словесно або негативним жестами, мімікою;

переслідують, постійно контролюють, погрожують;

зневажають та ігнорують бажання, думки, почуття, безпідставно критикують;

позбавляють права на захист честі та гідності;

шантажують;

ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову приналежність чи походження.

Економічне насильство

Умисне позбавлення однією особою або групою осіб іншої людини або групи людей житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалі мають передбачене законом право.

Ви зіткнулися із економічним насильством, якщо вас:

обмежують у доступі до власних коштів чи забороняють використовувати власні кошти так, як ви вважаєте за потрібне;

пошкоджують ваше майно;

позбавляють або перешкоджають у доступі до їжі, житла, майна;

обмежують у можливості працевлаштування, забороняють навчатися чи працювати;

примушують до жебрацтва;

шантажують.

Сексуальне насильство

Протиправне посягання однієї особи або групи осіб на статеву недоторканість іншої людини, а також дії сексуального характеру щодо неповнолітнього (-ої).

Ви зіткнулися із сексуальним насильством, якщо це:

зґвалтування;

примус до небажаних сексуальних контактів;

дотики до інтимних частин вашого тіла проти вашої волі;

примус до сексу з іншими людьми;

примус до збочених форм сексуальних відносин;

примус займатися порно-індустрією чи секс-бізнесом;

примус до вагітності або аборту;

примус до спостереження за статевим контактом кривдника.

Жест, який може допомогти врятувати життя

Попросити про допомогу у випадку, коли насильник знаходиться поруч, можна невербально. Canadian Women’s Foundation придумала простий жест, який допоможе в кризовій ситуації. Його можна показати, наприклад, під час відеоконференції з колегами з офісу або при зупинці на червоне світло.

Як виглядає цей «сигнал допомоги»? Спочатку ви показуєте відкриту долоню. Потім ви стискаєте великий палець пальцями. Цього достатньо. Цей жест є міжнародно визнаним, тому використати його можна, навіть за межами Батьківщини.

Важливо: Якщо Ви побачили цей сигнал про допомогу, негайно зателефонуйте до поліції.

Куди звертатися, якщо Ви стали жертвою чи свідком насильства?

Якщо ви стали жертвою чи безпосереднім свідком насильства, негайно телефонуйте до поліції за номером 102. Пам’ятайте, від цього залежить життя та здоров’я Ваше або постраждалої особи

Отримати консультацію щодо ситуації насильства, інструкцію щодо подальших кроків та контакти пунктів, де ви можете отримати допомогу, можна за телефонами гарячих ліній:

15 47 – цілодобова та безкоштовна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;

0 800 500 335 або короткий номер 116 123 – “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;

0 800 213 103 – контактний Центр системи безоплатної правової допомоги;

0 800 213 103 – контакт для надання інформації про центри, де можна отримати безоплатну консультацію юриста щодо розлучення, оформлення аліментів, повернення майна тощо;

0 800 500 225 або короткий номер 116 111 – національна дитяча “гаряча лінія”.

Бережіть себе, а також не залишайтесь осторонь, якщо стали свідком насильства!

Перейти до вмісту