МІЖНАРОДНІ ТАЇРОВСЬКІ ЧИТАННЯ
02 листопада 2023 року в ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» відбулись Міжнародні Таїровські читання.
Ключові теми зустрічі:
ДНК та виноград-сьогоднісьогодні й завтра
Агрокліматичні дослідження в ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».
Особливості розвитку та плодоношення сортів Оджалеші та Александроулі в умовах Одеської області
Виноград і вино та можливості застосування штучного інтелекту у дослідженнях
Ключові спікери:
Ірина КОВАЛЬОВА – директор ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова»;
Володимир ХАРЕБА – член-кореспондент НААН – в.о. академіка-секретаря Відділення рослинництва НААН, академік НААН;
Алла СТОЯНОВА – директор департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОДА;
Володимир ПЕЧКО – голова Громадської спілки «Укрсадвинпром»;
Ірина МОРОЗОВА – доктор філософії – професор кафедри граматики англійської мови ОНУ ім. І.І.; Мечникова, д.філол.н., онучка С.О. Мельника.
Виноградна Одещина це:
• 23 тис. га або 70% від загально державної кількості насаджень виноградників;
• на них вирощують близько 260 тис. тонн винограду;
• виноградарством займаються 200 сільгосппідприємств області.
• 49 виноробних підприємств
• 5 до 7 тис. робочих місць у галузі виноробства та виноградарства та ці цифри зростають у сезон вдвічі
• найбільше виноградників у Болградському районі, там вирощують 78 тис. тонн винограду. У Білгород-Дністровському районі – 76 тис. тонн. В Одеському районі – 27 тис. тонн.
“Виноградарство та виноробство — це податки до громад, валютна виручка від експорту, а найголовніше – робочі місця та люди, що працюють на рідній землі. Завдяки напрацюванням Департаменту аграрної політики нарешті вдалося зрушити з мертвої точки проблемні питання виноградної галузі, а саме:
– за ініціативи Департаменту аграрної політики науковці ННЦ «Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» розробили реєстр виноградників з визначенням межи виноградних підприємств області.
– на підтримку виноградарства з обласного бюджету спрямовано 5,3 млн грн. Завдяки цим коштам створено та ведеться Кадастр виноградників, розроблено карту земель, придатних для розміщення нових плантацій виноградників, яка враховує цілий ряд важливих природних і ґрунтових факторів, що сприяють довголіттю і продуктивності майбутніх насаджень.
– продовжується напружена робота над створенням в області регіональної системи географічних зазначень та опрацьовується мережа КНТ (контрольованих найменувань територій), що дозволить незабаром просувати українське вино на європейський та світовий ринок;
– завдяки законопроєктам № 9030 (підтримано у другому читанні) та № 9139 (підтримано у першому читанні) виноградарство отримало шанс не лише вижити, а й розвинутися як всередині країни, так і по всьому всесвітові
– в цьому році ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» отримає регіональну бюджетну підтримку у розмірі понад 200 тисяч гривень.
Над кожною правкою до законодавства, над розробкою механізмів підтримки ми з Вами завжди працювали разом. Та й надалі будемо разом робити все, щоб галузь розвивалася”, – зазначила Алла СТОЯНОВА.
Незважаючи на те, що виноградарство та виноробство зазнали потужного удару у зв’язку з війною, вітчизняні виробники вина не лише зберегли галузь, а й працюють над її розвитком. Галузь виноградарства сьогодні дуже вразлива й потребує державної підтримки. В один гектар потрібно 10−20 тис. доларів вкладень тільки, щоб посадити й щоб мати можливість з цього гектара через 4−5 років почати збирати урожай. Для допомоги підприємствам, які вирощують та переробляють виноград, вже впроваджено низку програм, які працюють через єдиний державний аграрний реєстр (ДАР).
“Від імені ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», від кожного з нас висловлюю щиру подяку Аллі Стоянової, яка завжди працювала та працює задля удосконалення аграрної галузі в цілому та виноградарства зокрема. Вона дала величезний поштовх до розвитку виноградарства”, – наголосила Ірина КОВАЛЬОВА, директор ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».
ДІЄМО РАЗОМ ЗАРАДИ ПЕРЕМОГИ!