Попелиця на кісточкових деревах та овочевих культурах: основні ознаки і засоби захисту
Попелиця – комаха, що вражає безліч рослин, які ми з вами вирощуємо на городах, у теплицях, садах і квітниках. Шкідливість попелиці полягає в двох факторах її діяльності: висмоктуванні соків рослини і створенні цукристих виділень, які приваблюють інших шкідників
Спектр рослинності, який вражає попелиця, величезний: це і плодові дерева (практично, всі види), ягідні кущі і рослини, овочі, баштанні, особливо хрестоцвіті культури, такі, як редис, капуста, а також – квіти, особливо від попелиці страждають троянди.
Висмоктування рослинних соків попелицями призводить до уповільнення розвитку всіх частин рослин, листя починає деформуватися, скручуватися, стебла і пагони починають викривлятися, колір і зав’язь опадає. Залишаючи на рослині липкі солодкуваті виділення, тля приваблює інших шкідників, зокрема, мурах – постійних супутників попелиць. Крім того, на вкритих виділеннями частинах рослин починають розвиватися різні грибкові патогени, зокрема, сажисті гриби. Самі по собі попелиці переносять безліч вірусних хвороб, якими інфікують рослини, перебираючись з одного на інше. Уражені попелицями рослини або гинуть зовсім, або спочатку знижують темпи розвитку, плодоношення зменшується, плоди не визрівають. Завдяки попелиці можна не тільки не дорахуватися врожаю, але і не отримати його зовсім.
Види попелиць – біла тля, зелена, чорна, баштанна, та персикова.
Ослаблене дерево або овочева культура схильні до грибкових і бактеріальних хвороб. Тому при перших ознаках хвороби слід починати боротьбу з небезпечними комахами.
Чому з’являється попелиця
Листовий опад і органічне сміття – ідеальне місце для зимівлі попелиці. З приходом весни з перезимованих яєць з’являються личинки, які при наявності харчування – молодого листя і набряклих бруньок – вже через тиждень стають дорослими особинами.
Доросла «весняна» тля здатна розмножуватися безстатевим шляхом. Особи не мають крил, тому переміщаються лише на невеликі відстані. Так тля утворює колонію, розташовану на одній рослині.
Однак до середини літа висока плодючість і швидкість росту призводять до дефіциту харчування:
всі молоді прирости вже покриті комахами. У цей період з’являються крилаті особини, які перелітають з рослини на рослину не тільки всередині саду, але і між ділянками. Крилата попелиця відкладає яйця на нових культурах, швидко заражає всі посадки.
Всього за один сезон попелиця дає кілька десятків поколінь, тому при відсутності лікування комаха може всього за літо поширюватися по всій ділянці.
Які основні ознаки говорять про появу попелиці.
Кісточкові культури найбільш схильні до нападу чорної попелиці. Її легко виявити не тільки завдяки зміною кольору листя.
Є й інші явні ознаки появи попелиці:
Поява мурах. Вони харчуються солодкуватими виділеннями попелиці, тому часто зустрічаються там, де виявляється заражене дерево.
Деформація листя. Попелиця частіше мешкає на нижньому боці листя. Комахи проробляють мікроскопічні отвори в ньому, що призводить до скручування листя вниз.
В’янення молодих пагонів. Нові гілки – улюблене місце проживання попелиці. Шкідник повністю покриває молоді пагони, харчуючись їх соком. Результатом стає слабкий річний приріст гілок.
Затримка розвитку плода. Попелиця сильно послаблює рослини, харчування зав’язей зменшується, в результаті плоди формуються повільно.
Попелиця швидко поширюється не тільки в межах одного дерева: крилаті особини перелітають і на інші рослини, засновуючи нові колонії. Заражені кісточкові культури дають слабкі прирости, їх врожайність і морозостійкість знижуються.
Поширення грибкових хвороб посилюють негативний ефект, призводять до загибелі ураженого дерева. Якщо напад попелиці та супутні грибкові хвороби можуть послабити доросле дерево, то для молодих саджанців такий «дует» стане згубним.
Профілактика появи попелиці
Краща профілактика появи попелиці – своєчасні обробки захисними складами. Так будуть знищені навіть поодинокі комахи, що потрапили на кісточкові культури.
Є й інші заходи профілактики:
Ретельне прибирання рослинного сміття і листового опаду восени і навесні для знищення зимуючої стадії шкідника.
Дотримання схеми посадки. Найчастіше тля трапляється в загущених посадках, швидко поширюється між рослинами.
Правильна обрізка. Кісточкові культури слід обрізати навесні і восени, видаляти загущуючі, сухі, пошкоджені гілки.
Знищення мурашок. Комахи переносять тлю, сприяючи її поширенню.
Дотримання дозувань добрив. Надлишок азоту призводить до жирування рослин, утворення соковитих, множинних пагонів
Регулярна прополка. На бур’янах теж може жити шкідник, тому з-під крони обов’язково видаляють сміттєву рослинність.
Дотримання профілактичних заходів знижує ймовірність появи на садовій ділянці попелиці. Однак при перших ознаках появи шкідників не можна зволікати з обробкою: в іншому випадку комаха швидко розмножується і поширюється по саду.
Боротьба з попелицею
Оглядати сад та городні культури на предмет зараження попелиць слід регулярно: навіть кілька комах в лічені дні можуть дати початок цілій колонії. При появи перших ознак зараження слід провести обробки ефективними, оригінальними препаратами.
Зарекомендували себе засоби:
Прованто Максі – дієвий препарат проти попелиці та інших шкідників, має високу надійність і швидким ефектом;
Ампліго – двокомпонентний препарат має високу ефективність, призводить до швидкої загибелі шкідників;
Каліпсо – системний контактно-кишковий інсектицид можна використовувати навіть під час цвітіння кісточкових культур, оскільки він безпечний для бджіл;
Актеллік – популярний інсектицид відрізняється високою надійністю, добре розноситься по тканинах рослини і призводить до швидкої загибелі шкідників;
Актара – інсектицид гарантовано знищить всю колонію попелиці та інших шкідників, надовго захистить рослини від повторного їх появи.
Біологічні засоби захисту стають все більш популярними серед садівників. Виготовлені на основі корисних мікроорганізмів, вони не призводять до накопичення шкідливих речовин в дозріваючих плодах.
Біологічні інсектициди:
Капут – біопрепарат, що відрізняється стрімкою дією: тля перестає харчуватися вже через кілька годин після обробки;
Актарофіт – ефективний засіб від широкого спектру шкідників, що володіє тривалою захисною дією;
Фітоверм – популярний біоінсектицид на основі грунтових мікроорганізмів;
Актофіт – препарат з інсектицидною і акарицидною дією призводить до загибелі шкідників вже на 2-3 добу.
Біологічні препарати є небезпечними для навколишнього середовища, не призводять до загибелі корисної мікрофлори, не накопичуються в рослинах.
Провідний спеціаліст Лещук О.В.