26 СІЧНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ

27 січня увесь світ відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Під цим терміном розуміють регулярні утиски, гоніння та навмисне винищення нацистами єврейської нації. Геноцид мав місце з 1933 по 1945 роки та супроводжувався жахливими діяннями нацистського режиму. За цей час було знищено понад 5 000 000 осіб єврейської національності.

1 листопада 2005 року на Генеральній асамблеї ООН було затверджено Резолюцію, присвячену Голокосту. В документі йде мова про те, що геноцид призвів до винищення 30% євреїв та великої кількості осіб, що належали до інших національностей. Саме в цій Резолюції 27 січня було проголошене Днем пам’яті жертв Голокосту та з цього часу почалося всесвітнє відзначення цієї події.

27 січня – знакова дата для представників єврейської народності. Саме в цей день після закінчення Другої світової війни у 1945 році війська одного з українських фронтів звільнили в’язнів з Аушвіц-Біркенау (також відомий як концтабір Освенцим). Це найбільший за розмірами табір смерті, що був заснований нацистами для масового фізичного знищення негідних, за переконаннями нацистської Німеччини, осіб. В наші дні цей табір уособлюють з найбільшими в історії землі злочинами. У 2020 році світ відзначав 75 років з моменту звільнення ув’язнених.

У різних країнах діють музеї та встановлені меморіали, присвячені пам’яті жертв Голокосту. Щороку 27 січня тут відбуваються траурні заходи, акції та церемонії, під час яких пригадуються деталі цих жахливих подій.

Подібні заходи проводяться і в Освенцимі, де був розміщений найбільший концентраційний табір смерті. Голокост був спрямований в першу на винищення євреїв, однак жертвами нацистської ідеології ставали люди і за іншими ознаками – з інвалідністю або психічними хворобами, важкохворі, військовополонені, чоловіки нетрадиційної орієнтації. У світлі нацистської ідеології геноцид інших народностей трактувався як очищення нації арійців.

У 1953 році було створено ізраїльський національний меморіал Катастрофи та Героїзму, в рамках якого вшановувалися «Праведники народів світу». До цього списку увійшли люди різних національностей, що ціною власного життя рятували євреїв від смерті під час геноциду.

Перейти до вмісту